Hot dogi, smaczne i wygodne, ale czy są dobre dla naszych dzieci?

Hot dogi są produktem bezpiecznym do spożycia, ale to nie znaczy, że są zdrowe. Składniki i dodatki zawarte w komercyjnych parówkach sprawiają, że są one produktem, który nie powinien znaleźć się w codziennej diecie dzieci (ani dorosłych). Tak smaczne i wygodne, jak są, powinny być spożywane tylko okazjonalnie, ponieważ nie są pożywne. W rzeczywistości mogą one być szkodliwe dla zdrowia.

Z czego zrobione są hot-dogi?

Przede wszystkim należy zauważyć, że kiełbasy są produktami ultraprzetworzonymi (jadalne preparaty przemysłowe, które są wykonane z substancji pochodzących z innych produktów spożywczych). Hot dog to produkt, a nie jedzenie. Dlatego w wielu przypadkach białka wchodzące w skład tych produktów mają niską wartość odżywczą. W procesie produkcji kiełbasy używa się mało jakościowego mięsa.

Po drugie jest to produkt o wysokiej zawartości tłuszczu, sodu, puryn, olejów, rafinowanych mąk, cukrów i składników chemicznych, które w dłuższej perspektywie wpływają na zdrowie i zwiększają ryzyko chorób. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na inne, bardziej odżywcze źródła białka, takie jak ryby, jaja czy nasiona roślin strączkowych. W każdym razie, jeśli decydujemy się na podawanie naszym dzieciom parówek, powinniśmy starać się robić to tylko przy bardzo konkretnych okazjach i wybierać te najlepszej jakości.

Dlaczego hot-dogi są tak szkodliwe?

Wszystkie ultra przetworzone produkty, takie jak hot-dogi, zawierają szkodliwe i rakotwórcze azotyny. Azotyny te są dodawane do produktu w celu konserwacji żywności i nadania jej świeżego wyglądu. Podczas procesu gotowania kiełbasy azotyny łączą się z aminami obecnymi w mięsie, tworząc rakotwórcze związki N-nitrozowe. Związki te były przedmiotem badań i zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego i innych narządów.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że ze względu na swój cylindryczny kształt i wielkość mogą powodować zadławienie, zwłaszcza u dzieci poniżej piątego roku życia. W każdym razie przed zaoferowaniem parówek naszym maluchom powinniśmy przeciąć je wzdłuż, aby uniknąć przeszkód podczas połykania.

Jaka jest zalecana ilość hot dogów do zjedzenia?

Nie ma zalecanej ilości, ponieważ nie jest to produkt, który lekarze czy pediatrzy zalecają włączyć do diety dzieci (i dorosłych). Jeśli jednak zdecydujesz się na jego spożywanie, staraj się zawsze robić to z umiarem i przy określonych okazjach. Nie powinno to być coś, co jest często spożywane w domu.

Co więcej, będzie ona mniej szkodliwa, jeśli będziemy wybierać te marki parówek, które nie dodają tych szkodliwych substancji. Aby rozróżnić i rozpoznać te, które można jeść z większą pewnością, należy pamiętać, że te zawierające azotyny mają zazwyczaj bardziej czerwony i atrakcyjny kolor, co sprawia, że cały czas wyglądają na świeże. Z kolei te, które są bezpieczniejsze do spożycia, mają bledszy i mniej atrakcyjny kolor. W każdym razie ważne jest, aby czytać etykiety żywieniowe, aby wiedzieć, czym karmimy nasze dzieci. Jeśli są to składniki, których nawet nie potrafimy wymówić, to prawdopodobnie nie są one zdrowe.

Podsumowanie

Zawsze najlepiej jest zdecydować się na naturalną żywność, a nie produkty. Białko wysokiej jakości, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, najlepiej chude. Węglowodany są również bardzo ważne dla rozwoju dzieci, ale powinniśmy wybierać węglowodany złożone, a nie proste czy rafinowane. Tłuszcze również są niezbędne, ale tylko te zdrowe. Znajdują się one w większości orzechów, oliwie z oliwek, maśle orzechowym, awokado, białym tuńczyku i łososiu.

Pamiętajmy, że żywienie dzieci powinno być bogate, zróżnicowane i naturalne, z pokarmami zawierającymi składniki odżywcze (witaminy i minerały), które dają im to, czego potrzebują do rozwoju i wzmocnienia odporności. W ten sposób zapewniamy im zdrowe i silne dorastanie.

Źródło: https://kuchnia24h.pl/